چاپ این صفحه
شنبه, 18 آذر 1391 13:42

ایجاد ماکرو در اکسل

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(2 آرا)

هدف اصلی از ایجاد یک ماکرو آسانتر کردن کارها و سهولت دسترسی به بخش های مختلف برنامه است. اکسل به شما اجازه می دهد تا ماکروهایی ایجاد کنید تا کارهای ناخوشایند و تکراری را تنها با یک کلیک و یا چند کلید انجام دهید.

یک ماکرو مجموعه ای از فرمانها، کلیدها و کلیکهای موس است که می توانید آنها را ذخیره کرده و هر موقع نیاز بود آنرا اجرا کنید. برای ایجاد یک ماکرو دو راه وجود دارد.

  1. ضبط ضربه کلیدها و کلیک ها در حین انجام کار
  2. نوشتن یک ماکرو از ابتدا

نوشتن یک ماکرو از ابتدا مستلزم دانستن زبان برنامه نویسی Visual Basic می باشد و از آنجا که ضبط ضربه کلیدها یا کلیک های موس آسانتر می باشد در اینجا به تشریح این روش می پردازیم.

به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید می‌خواهیم معتبرسازی مقادیر را به صورت یک ماکرو ضبط کنیم. برای این کار از نوار Developer و گــروه Code بر روی Record Macro کلیک می‌کنیم. در کادر محاوره‌ای ظاهر شده باید یک نام را به ماکرو اختصاص دهیم «بطور مثال نام Validate را وارد می‌کنیم». می‌توان برای اجرای ماکرو کلید میانبر نیز تعریف نمود که همراه با کلید Ctrl باعث اجرای ماکرو خواهد شد.

پس از کلیک بر روی OK هر عملی که انجام دهید در ماکرو ضبط خواهد شد، بنابراین کلیه اعمالی که برای معتبرسازي داده‌هاي ورودي بايد انجام داد را انجام داده و پس از اتمام عملیات بر روی گزینه Stop Recording کلیک می کنیم.

حال ماکرویی داریم که عملیات معتبرسازی داده ها را با شرط مورد نظر ما در خود ضبط کرده و از این به بعد در هر جائی می‌توان از این ماکرو استفاده کرد.

برای استفاده از ماکرو، پس از انتخاب محدوده مورد نظر و کلیک بر روی گزینه Macros در نوار Developer کادر محاوره ای شامل کلیه ماکروهای ساخته شده ظاهر می‌گردد که پس از انتخاب ماکروی مورد نظر، کلیک بر روی Run باعث اجرای ماکرو در محدوده انتخاب شده خواهد شد.

خواندن 21811 بار آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 26 خرداد 1392 17:01
مدیر

از آخرین مدیر